Vše co jste si přáli vědět o přípravě a konzumaci zelených a ovocných smoothies a báli jste se zeptat :-)

Jste připravení na změnu? Tak to jste na správném místě! Protože naše stránky jí nastartují. Až ochutnáte ty skvělé chutě zelených koktejlů, nebudete věřit, jak jste bez nich mohli žít :-)  

Pokud jste doposud hledali a zkoušeli všechny možné výživové směry a jste u konce, načerepejte u smoothie baru inspiraci. V zelených koktejlech se spojují dva faktory: jsou neskutečně jednoduché na přípravu a přitom prospěšné a vstřebatelné pro naše tělo.

Doporučujeme začít prostudováním záložky Základy, kde jsou všechny potřebné a důležité informace do začátku.

Jak vytvořit perfektní zelené smoothie

Zelené smoothie jsou rychlé a snadné, a vyžadují pouze mixér, ostrý nůž a prkénko :-) Vytvořit lahodný koktejl s hustou, krémovou texturou, je umění. Naštěstí, toto umění se může naučit každý! Jakmile budete znát základy, můžete si vytvořit své vlastní výtvory, a nikdy vás neomrzí podobné recepty den po dni.
 

Co jsou zelené smoothies?

Zelené smoothie je koktejl z čerstvých ovocných  plodů ( např. banán, jablko, pomeranč, mango )  a tmavé listové zeleniny (např. špenát , polníček , mangold, různé druhy salátů a dokonce i pampeliška).
Zelená smoothies jsou bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákniny a bílkovin. Typický recept obsahuje alespoň 3-5 porcí čerstvého ovoce a zeleniny. 
Jste připraveni na svůj první zelený koktejl? Pak čtěte dál!
 

Jak udělat perfektní zelené smoothie 

 • Krok 1 - tekutiny 
Přidání tekutiny pomáhá při mixování směsi ovoce a zeleniny, a zároveň tím není smoothie tak silně koncentrované (lze podle chuti tekutinu ubírat nebo přidávat). Množství tekutiny závisí na mixéru, zančce a modelu, s tím budete muset experimentovat, ale 250 - 300 ml je obecně akorát.
Moje oblíbené tekutiny: filtrovaná voda, kokosová voda (z mladého, thajského kokosového ořechu), čerstvě vymačkané ovocné šťávy (ne kupované), vlastní mléko ze semínek (snadno vytvoříte své vlastní z mandlí, kešu, lískových ořechů, pistácií, para ořechů a kokosu).
 
 • Krok 2 - základní ovoce
Základní ovoce dá smoothie známou krémovou texturu. Pokud by jste ho tam nepřidali, nedá se to pít, je to moc hořké a kyselé, a nakonec by vám vůbec nechutnalo. No a o chuť jde především.
Pro dokonalou hladkou texturu použijte "krémové" ovoce jako banány, mango, broskev, hruška, jablko, papája atd. Zkuste také 1/4 avokáda pro nějaké své speciální smoothie.
Vyvarujte se na vodou bohaté ovoce jako je meloun, hroznové víno a pomeranče (můžete je použít v smoothie, ale ne jako "základní ovoce").
 
 • Krok 3 - zlepšení chutě doplňkovým ovocem
Použijte doplňkové chuti ovoce, aby jste zintenzivnili chuť.
Například banán v smoothie je schopný skrýt chuť špenátu. Jahody nebo broskve zcela přidají nový vynikající chuťový rozměr.
Při použití dvou nebo více různých druhů ovoce, použijte více základního ovoce, než na zlepšení chuti.Například, dva banány na jeden šálek jahod poskytne příjemnou kombinaci chuťí při zachování krémové textury.
Moje oblíbené chuťové směsi jsou:
- Banán (základní ovoce) s jahodou
- Mango (základní ovoce) s ananasem
- Hruška (základní ovoce) s pomerančem
- Jablko (základní ovoce) s borůvkami
Zkuste také koření vanilka, hřebíček, skořice, nebo dokonce kajenský pepř (skvělé s čokoládou ze syrového kakaa). Ochucené proteinové prášky také změní celkovou chuť, takže to mějte na paměti při míchání ovoce.
 
 • Krok 3 - pulzace
Musíte sami vyzkoušet zda váš mixér dokáže vložené ovoce a zeleninu dobře umixovat. Většina mixérů má tlačítko pulze aby se mixovaná směs pohybovala a umixovalo se vše. Lepší mixéry toto zvládnou bez nutnosti pulzace. 
 
 • Krok 5 - listová zelenina
Tmavé zeleniné listy jsou tu pro to, aby vaše smoothie mělo supersílu!
Nebojte se, chuť bude skvělá. Když se mísí ovoce a zelenina tak sladká chuť ovoce vítězí a navíc je to skvělý způsob jak dostat zeleninu do svého jídelníčku.
Začněte s čerstvým baby špenátem, pak pokračujte římským salátem, mangoldem a skončit můžete až u listů pampelišky (například mladé kopřivy jsou obvzláště na jaře jedinečné)
 
Zelená smoothies chutnají nejlépe při použití 60% sladkého ovoce a 40% zelených listů, podle objemu.
 
 • Krok 6 - mixování
Doba mixování opět záleží na tipu mixéru a to 30 až 60 sekund, cílem je, aby vznikla hladká krémová hmota, bez zelených kousíčků. Nenechávejte mixér běžet více jak minutu, aby se zabránilo oxidaci a ztrátě živin. Pokud váš mixér není schopen do minuty udělat požadovanou konzistenci je čas na změnu mixéru :-) O mixérech více zde.
 
Zelené smoothie posilovače

Získejte více ze svého smoothie!
Vaše zelené smoothie je výživné samo o sobě, ale pokud si opravdu chcete něco přidat, pak zkuste tyto mocné superfood smoothie zesilovače:

 • Zkuste syrové kakao (čokoláda) pro větší lahodnost a antioxidanty
 • Goji bobule poskytují ještě více bílkovin a beta-karoten ( dobré přes noc nechat namočit )
 • Používejte Maca prášek pro energii a vytrvalost
 • Mořská zelenina (řasy) přidají jód
 • Pořiďte si omega-3 mastné kyseliny pomocí Chia nebo lněného semínka
A nyní jděte a udělejte si své první lahodné smoothie!

Začněte s oblíbeným začátečnickým receptem, a pak pokračujte s dalšími dle vlastní chuti.